Saç Muayenesi Ve Analizi

Saç analizinin dermatoskop veya trichogram ile yapılması daha ayrıntılı analiz şansı verir.hem ilaç tedavisinin başarısı hem saç ekiminin başarısı karşılaştırmalı analiz edilebilir. Saç ekimi öncesi öncelikle tanının doğru konulması gerekir.Androjenik alopesi haricindeki saç dökülmelerinde farklı ilaç tedavileri yeterli olabilmektedir.Tanıda geri dönüşümsüz saç kaybı ve aile hikayesi önemlidir.Androjenik alopesi minyatürizasyon ile başlar. Minyatürizasyonda saç hacmi azalır, saç kökünün çapı daralır ancak saç kökü sayısı normaldir. İleri safhalarda saç kökü sayısı da azalacaktır. Androjenik alopesi iki şekıilde gözlemlenebilir.Normal norwood tipi dökülmede bitemporal gerileme ve taç bölgesinde minyatürizasyonla başlar. Norwood sınıf A da ise dökülme önden arkaya düzenli ilerler.Her iki tipte de yan ve ense saçları androjene dirençlidir.

Oysa diffüz patent alopeside ve diffüz unpattern alopeside seyir farklıdır ve diffüz anpattern alopesi hastalarına saç ekilmemelidir.

  • Dr. İrfan Aydın Kimdir?

    1995-USMLA STEP 1-2. (United States Medical Lisance Examination) Amerka Tıp Bilimleri Sınavı veya Amerika tıp yeterlilik sınavı

    Nisan 2013 Brüksel-Belçika EBOPRASS( European Board of Plastic and Aesthetic Surgery) yazılı sınavı ve kasım 2013 Selanik-Yunanistan sözlü sınavı sonrası Avrupa Birliği Plastik Cerrahi Akademi Üyeliğine kabulü

Saç ekimi nedir?

Kalıcı saçların yoğun oldukları bölgeden alınarak seyrek saçlı bölgeye transferine saç ekimi denir. Saç ekimi sonrası saçlar önce dökülürler ve tekrar çıktıklarında hastanın artık dökülmeyen ve düzenli büyüyen doğal saçları vardır.

Saç ekimi nasıl gerçekleştirilir?

Saç ekimini hastanede, ameliyathane şartlarında, lokal anestezi altında ve sedasyon desteğinde yapılır. Binlerce saç kökünün alınıp, saç ekiminin tamamlanması 2-7 saat gibi bir süre alır.

FUE nedir?

Follicilar Unit Extraction modern saç ekim yöntemidir. FUE saç ekiminde transfer edilecek saç kökleri (foliküler ünit) kalıcı saçların yoğun oldukları ense bölgesinden mikromotor yardımı ile 3x mikroskopik büyütme altında alınır (extraction). Dikiş atılmaz ve dikiş izi oluşmaz.